İnstagram
Telegram
Telefon
WhatsApp
İletişim Bilgileri

Kurucumuz Vehbi ORAKÇI'nın 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı açılış mesajı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Kurucumuz Vehbi ORAKÇI'nın 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı açılış mesajı
Kurucumuz Vehbi ORAKÇI'nın 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı açılış mesajı

Kurucumuz Vehbi ORAKÇI'nın 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı açılış mesajı

Beylikdüzü’nde Yaşayan Değerli Komşum,

2023-2024 eğitim-öğretim yılının açılışı vesilesiyle duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Erzurum Milletvekili Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa ve Müşir Mehmed Zeki Paşa’nın ordusunda Alay Kumandanı olarak emrindeki binlerce askerle birlikte Ruslara karşı kahramanca savaşan Hasan Han Bey’in torunu olarak Erzurum’da dünyaya geldim. Büyük dedemin destansı adaletini ve kahramanlık hikâyelerini dinleyerek büyüdüm. Cesareti, vatan sevgisini ve büyük hayaller kurmayı büyük dedemden öğrendim. Babam da büyük dedem gibi cesur, zorlukları yenmeyi başaran, güçlü iradeli ve annemin vefatından sonra nefsini yenip, 44 sene boyunca evlenmeyerek bize hem babalık hem de annelik yaparak üvey anne duygusunu yaşatmayacak kadar fedakâr ve yiğit bir insandı.

Henüz çocukluğumdan itibaren bana hissettirdiği öz güven ve girişimcilik duygusu sayesinde zor şartlarda ayakta kalmayı ve başarma azmimi kamçıladı. Küçücük yaşta kaybettiğim annemden, yaratılan her canlıyı koşulsuz bir şekilde sevmeyi öğrendim ve her anneyi annem gibi gördüm.

Çocukluğumda dağların zirvesine çıkıp, yıldızlara bakarak büyük hayaller kurdum. Okulu olmayan bir köyde hayallerimin peşinde koşarken siyah bir arabanın köyümüze geldiğini gördüm ve ardından koştum. Gelen kişinin Horasan Kaymakamı olduğunu biliyordum ve onu karşılayan tek çocuktum. Daha sonraki yıllarda İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı görevini de yapan Kaymakam Muammer Güler Bey meraklı ve hayran bakışlarıma cevap verip neden okumadığımı, sordu. İlkokulu bitirdim ve köyümde ortaokul olmadığı için okuyamıyorum dedim. Bizzat ilgilenerek beni Horsan Yatılı Bölge Okuluna kaydettirdi ve hayatım değişti. Çok çalıştım ve okuduğum okulları başarıyla bitirdim. Erzurum liseler arası kompozisyon yarışması birincisi olup, Erzurum Valisi’nden ödül aldım. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesini kazanan ilk ve tek meslek liseli oldum.

Babamdan aldığım çalışma azmim ve girişimci ruhum sayesinde Lise birinci sınıftan itibaren Beylikdüzü’ne gelerek taşeron olan abimle birlikte inşaatlarda çalıştım. Dile kolay, tam kırk yıldan beri Beylikdüzü’nde yaşıyorum. Kimi zaman lise öğrencisi olarak kesilen elektrik için imza kampanyası düzenleyip çözüm aradım. Kimi zamanda da bir üniversite öğrencisi olarak Beylikdüzü Kavaklı köyündeki alt yapı sorununu çözdüm.

Üniversite üçüncü sınıfta iken Marmara Mühendislik ve Yapı A.Ş.ni kurdum ve nitelikli projeler üretmeye başladım. Beylikdüzü’nün boş ve bakir arazilerini, bir harita yüksek mühendisi olarak ölçerken ve karış karış gezerken yaşanabilir bir Beylikdüzü’nü hayal ettim. Sosyal girişimciliğim sayesinde içerisinde bulunduğum onlarca sivil toplum kuruluşu ile geniş bir çevre edindim. Başarılı bir mühendis ve şirket sahibi olarak maaşımı da okula bağışlayıp bir yıl vekil öğretmenlik yaptım.

Hayatına dokunduğum insanlar sayesinde gönüllerine girdiğim can komşularımın talebiyle 2004 yılında açık ara farkla Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak seçildim. Allah bana hayallerimi gerçekleştirme fırsatını 33 yaşımda verdi. Yokluklar içerisinde borçlu bir belediye devralmamıza rağmen mazeret üretmek yerine hizmet etmeye odaklandık. Kimi zaman kendi imkânlarımı kimi zaman da sosyal çevremi ve hayırsever iş insanlarımızın imkânlarını belediyemiz ve halkımız için kullanarak bir beldeden marka bir şehir ve ilçe kurduk. 1994'te hayalini kurup, planladığım ve hayata geçirdiğimiz 1,5 milyon metrekare alanlı Yaşam Vadisi ile bugün halkımız derin bir nefes alıyor. Kurduğumuz eğitim, kültür ve teknoloji vadisindeki Yaşar Acar Fen Lisesi Türkiye birincisi oldu ve yaptığımız 13 okul, öğrenci yurtları, öğretmenevi ve nitelikli spor tesisleri ile ilçemiz bir eğitim üssü haline geldi. Az zamanda çok ve büyük işler başardık. Dile kolay, tam 136 eser bıraktık. Çıkar odaklarının özel gayreti ve kaderin bir cilvesi olarak başarının zirvesinde başkanlığı bırakmak durumunda kaldım. Fakat yılmadan çalışmaya devam ettim. Çünkü babamdan vazgeçmemeyi ve durmadan çalışmayı öğrenmiştim. Yurt içinde ve yurt dışında onlarca proje yaparak binlerce insanı istihdam edip, binlerce tır malzemeyi ihraç ederek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladım. Kurduğum AREV vakfı ve AREV Kolejleri ile yüz binlerce cana dokunup, hizmet ederek gönüllerdeki yerimizi daha da pekiştirdik. Binlerce insanın ağzından "Beylikdüzü'nü Beylikdüzü yapan adam" cümlesini duydum. Farklılıklara saygı gösterip, insanları kategorize etmeden, ayrıştırmadan adaletle muamele ettim

Her insanı özel ve değerli kabul ederek, halkımın içinde şeffaf ve hesap veren bir anlayışla çalıştım ve hep bu güzel şehirde yaşadım. Babamdan aldığım nasihatler, okuduğum binlerce kitaptan öğrendiklerim, rahmetli annemden aldığım ikram ve merhamet dersleri ile insanımıza hizmet ettim.

Geçmişimden aldığım güç ve kuvvet ile bugün geleceğe daha umutla bakıyorum. Beylikdüzü halkının huzuru ve mutluluğu için "Bilim, sanat ve sporda iz bırakan nesiller" için çalışıyorum. Güzelliğin, iyiliğin, sevginin ve saygının hâkim olacağına inandığım bir geleceği birlikte inşa edeceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

Bu vesileyle yeni eğitim öğretim yılınızı tebrik eder öğrencilerimize ve ebeveynlerimize başarı ve mutluluklar dilerim.

Siz değerli hemşerilerime en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Yüksek Mühendis Vehbi ORAKÇI

Beylikdüzü Kurucu Belediye Başkanı

AREV Vakfı ve AREV Okulları Yönetim Kurulu Başkanı